spot_img

Zkouška z českého jazyka pro cizince

Pokud se jako cizinec pocházející ze zemí mimo EHP a EU chcete v České republice usídlit na delší dobu, pro udělení trvalého pobytu musíte nejdříve absolvovat zkoušku z češtiny.

Pokud nevlastníte modrou kartu, lze tak učinit nejdříve po 5 letech nepřetržitého pobytu na území ČR. Jak se na tuto zkoušku přihlásit a jak probíhá?

Přihlášení ke zkoušce

Ke zkoušce z českého jazyka pro cizince se můžete přihlásit pouze na vybraných školách, které tuto zkoušku pořádají. Těchto škol je dostatek po celé České republice, jenom v Praze jich je několik.

Poté, co si vyberete konkrétní školu, můžete podat přihlášku buď telefonicky, nebo vyplněním online přihlášky, případně také osobně ve škole.

Po zpracování přihlášky vás škola bude kontaktovat s dalšími pokyny ohledně zkoušky. Budete se muset do školy osobně dostavit, kde podepíšete závaznou přihlášku. K tomu budete potřebovat pas a také poukaz na bezúplatnou zkoušku z ČJ pro účely udělení trvalého pobytu.

Tento poukaz dostanete od Ministerstva vnitra ČR pouze v případě, že budete zkoušku skládat poprvé. Každá další opravná zkouška je už zpoplatněná.

Po vyřízení všech formalit se od školy dozvíte termín, ve kterém budete zkoušku skládat.

Jak zkouška probíhá?

Zkouška z českého jazyka pro trvalý pobyt v ČR se skládá z 2 částí. Tou první je písemná část, poté následuje ústní zkouška.

Písemná část je zaměřená na čtení, poslech a psaní. V ústní části zkoušený odpovídá na otázky a testuje se jeho schopnost reagovat na různé situace v komunikaci. Celková doba zkoušky je 85 minut.

Velkou část zkoušky tvoří písemná část. Zkouška ve čtení trvá 25 minut, v poslechu 35 minut a v psaní 15 minut. Odpovědi budete zaznamenávat do odpovědního listu. V každé části můžete získat maximálně 20 bodů, přičemž hranice pro úspěšné absolvování písemné části zkoušky je stanovená na 12 bodů v každé z 3 částí.

Poté následuje pauza, ve které se hodnotí vaše výsledky v písemné části. Pokud úspěšně projdete všemi 3 částmi písemné zkoušky, ve stejný den bude následovat ústní zkouška. Pokud písemnou část nezvládnete, budete muset zkoušku příště opakovat od začátku.

Samotná ústní zkouška je už krátká, zabere pouze 10 minut. Zkoušející přezkouší vaši schopnost odpovídat a komunikovat na určité úrovni. Součástí je také popis obrázků. Maximální bodové ohodnocení a hranice pro úspěšné absolvování ústní zkoušky jsou stejné jako při písemné části – potřebujete alespoň 12 bodů z 20.

Pokud úspěšně zvládnete i tuto část, od školy obdržíte Osvědčení o znalosti českého jazyka.

Poslední tip – pamatujte na pravidla. U zkoušky nejsou povoleny slovníky ani mobilní telefony. Pokud byste se přesto snažili je používat, mohli byste být ze zkoušky vyloučeni a každá další opravná zkouška by už byla zpoplatněná.

Více informací na stránkách agentury – IRS Czech, která se specializuje na nábor pracovníků v zahraničí.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články